Technika druku

W tej chwili poligrafia dysponuje taką ilością technik druku na laminatach, że pozwala to na uzyskanie znakomitej jakości wydruków o bardzo dużej precyzji i pięknej kolorystyce.

Najbardziej rozpowszechnioną techniką druku w ostatnim czasie stała się flexografia. Są w niej stosowane elastyczne, wypukłe matryce. Ich ceny są umiarkowane i pozwalają uzyskać dobrą jakość druku, przy niedużym nakładzie kosztów. Przy dużych nakładach (powyżej 1 000 000 saszetek) opłaca się jednak zastosować jedną z najdoskonalszych technik druku rotacyjnego, jaką jest rotograwiura. Jest to technika zaliczana do wklęsłodruku, matrycami są metalowe cylindry grawerowane laserowo. Dlatego też, ich koszt jest znaczny i staje się opłacalny jedynie przy dużych nakładach lub w przypadku odnawialnej produkcji.

Planując i projektując saszetkę, należy wziąć to pod uwagę, ponieważ druk na laminacie różni się znacznie od druku na arkuszach papieru. Czasem wymaga zastosowania znacznie większej ilości kolorów, niż przy druku arkuszowym na papierze pomimo, że efekt końcowy jest dokładnie ten sam. Wynika to przede wszystkim z faktu, że druk odbywa się rotacyjnie na giętkiej taśmie, bardzo wrażliwej na temperaturę. Taśma pracuje na wałkach, ulega nieznacznym deformacjom, co wymaga takiego przygotowania druku, aby umożliwić jak najbardziej precyzyjne nakładanie poszczególnych kolorów unikając przesunięć i zamazania grafiki. Każdy kolor to odrębna matryca, a zatem dodatkowy koszt. Często grafika, która w arkuszowym druku na papierze jest możliwa do wydrukowania z czterech kolorów podstawowych, na laminacie wymaga zastosowania nawet siedmiu i więcej kolorów. Musimy również pamiętać, że poza laminatami z zewnętrzną, papierową warstwą, większość laminatów wymaga zastosowania białego poddruku w celu uzyskania pełnych kolorów.

Oprócz precyzji nadruku ważny jest również rodzaj zastosowanych farb oraz zabezpieczenie druku: lakier lub laminacja. Jest wiele rodzajów farb opartych na różnych rozpuszczalnikach i w różny sposób utwardzanych. Po utwardzeniu farb (lampami lub nawiewem ciepłego powietrza), ich powierzchnię zabezpiecza się przed ścieraniem. Są do tego używane odpowiednie lakiery lub laminacja przezroczystym materiałem – poliestrem lub polipropylenem.


O tym, jakie zastosujemy farby, jaki rodzaj lakieru lub laminacji decydują głównie wymagania estetyczne ale także właściwości pakowanego preparatu. Laminat przechowywany jest w rolach. Nadrukowana powierzchnia ma bezpośredni kontakt z wewnętrzną stroną laminatu, która w saszetce stanowi również jej wewnętrzną stronę i ma kontakt z zapakowanym preparatem. Zarówno farby jak i lakiery posiadają swój własny zapach, który może przenikać do polietylenu, stanowiącego wewnętrzną warstwę saszetki, a w konsekwencji wnikać do preparatu. Dlatego dla preparatów bezzapachowych lub wrażliwych na inny zapach, należy dobrać odpowiedni lakier lub druk zabezpieczyć laminacją.


Wnioskując z powyższego, warto jest rozeznać najpierw wszystkie te elementy, aby zaprojektować taką szatę graficzną, która nie będzie wymagała szczególnie kosztownego druku i umożliwi prawidłowe zabezpieczenie produktu. W tej kwestii najlepiej doradzą Państwu producenci laminatów lub wykonawcy saszetek.